آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه » میراث فرهنگی » مزایده دبیرستان شریعتی اهواز

مزایده دبیرستان شریعتی اهواز

دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی تاریانا خوزستان گفت: بانبود موزه مدرسه در خوزستان دبیرستان شریعتی به مزایده گذاشته شد که این امر بسیار غیرکارشناسی است.مجتبی گهستونی اظهار داشت: معاونت میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور در حالی از آمادگی این سازمان و وزارت آموزش و پرورش برای راه‌اندازی موزه مدرسه سخن می‌گوید که اداره کل آموزش و پرورش خوزستان با بیان اینکه فضای آموزشی مازاد وجود ندارد و همچنین به مزایده گذاشتن دبیرستان شریعتی اهواز علاقه‌ای به راه اندازی موزه مدرسه از خود نشان نمی‌دهد.
وی افزود: اداره کل آموزش و پرورش خوزستان اخیرا با صدور اطلاعیه‌ای دبیرستان شریعتی اهواز را به مزایده گذاشته است و از خریداران خواسته است تا برای کسب اطلاعات بیشتر به اداره حقوقی و املاک آموزش و پرورش خوزستان مراجعه کنند.
گهستونی تاکید کرد: راه‌اندازی موزه و به‌ویژه موزه مدرسه برای آشنا کردن دانش‌آموزان با دستاوردهای فرهنگی یک کشور در حالی اهمیت دارد که عده‌ای از دست اندرکاران امور، تاثیر موزه رفتن را در حد تفریح و پرکردن اوقات فراغت تنزل می‌دهند و به جنبه‌های زیر بنایی آن توجه نمی‌کنند.
این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: تعداد ۹۸۰ هزار دانش‌آموز در خوزستان از ظرفیت‌های بالقوه‌ای برخوردار هستند که در بسیاری از مدارس به خصوص مدارس عمومی که به مراتب امکانات کمتری نسبت به مدارس غیر انتفاعی و نمونه و خاص دارند، دانش‌آموزان در سطحی نازل فقط به روخوانی کتاب‌های درسی خود می پردازند که خروجی قبولی با کیفیت این دانش آموزان به خاطر نبود آموزش‌های زیربنایی از درصد پائینی برخوردار است.
گهستونی تاکید کرد: در استان خوزستان با وجود بیش از  ۱۰۰ مدرسه با ارزش فرهنگی که بیش از ۵۰ سال قدمت دارند و بعضی از  این مدارس هم از نمونه‌های شاخص محسوب می‌شوند تنها تعداد انگشت شمارشان در فهرست آثار ملی ثبت شده‌اند.
دبیر انجمن دوستداران میراث فرهنگی خوزستان افزود: حال که سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشور و وزارت آموزش و پرورش تصمیم گرفته‌اند ایجاد موزه مدرسه را در دستور کار خود قرار دهند باید دید که الگوی جامع موزه مدرسه چه زمانی ارائه و در نهایت عملی می‌شود.
وی تاکید کرد: تاکنون از سوی آموزش و پرورش خوزستان که از جمله استان‌های مهم تاریخی کشور و ایجاد مدرسه در دوره‌های تاریخی و به خصوص در یک صد ساله اخیر نقش موثری در این استان داشته است ابتکار عملی که موجب به نمایش گذاشتن تاریخ شکل‌گیری آموزش و پرورش باشد مشاهده نشده است.
گهستونی خاطرنشان کرد: اداره کل آموزش و پرورش خوزستان که تاکنون برای کاربری فرهنگی مدارس تاریخی خود و همچنین واگذاری آنها برای تغییر کاربری مناسب با شان این اماکن مقاومت‌هایی از خود نشان داده همواره اعلام می‌کند که فضای آموزشی مازاد برای واگذاری به موزه مدرسه را ندارد.
وی تاکید کرد: به اداره کل آموزش و پرورش خوزستان و اداره کل میراث فرهنگی خوزستان پیشنهاد می‌شود تا بر اساس آئین نامه مستند‌سازی و تعیین بهره‌بردار بناهای مازاد دستگاه‌های دولتی این دبیرستان قدیمی را به موزه مدرسه تبدیل نمایند.
دبیرستان شریعنی که در اهواز ـ خیابان شهید خوانساری (فردوسی) بین خیابان‌های وکیلی و آهنگری در محدوده بنکداران مرکز شهر اهواز قرار دارد که ممکن با خرید این مدرسه توسط بنکداران به انبار مواد غذایی تبدیل شود.
پیش از این در اهواز مدارس البرز در خیابان فردوسی، بهمن در خیابان جهرمی، منوچهری در خیابان رضایی( دیده بان)، نظام وفا جنب باغ ملی و… تخریب شده‌اند.

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت سازه نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top