آخرین خبرها
شما اینجا هستید: خانه » سرویس شهری » شهرداری » پارکینگ طبقاتی طالقانی در هشت طبقه ساخته می شود

پارکینگ طبقاتی طالقانی در هشت طبقه ساخته می شود

منصور کتانباف اظهار کرد: پروژه‌های عمرانی شهر اهواز براساس فعالیت‌های سال ۹۰ و ۹۱ در حال شکل‌گیری هستند و با در نظر گرفتن مقیاس شهری، می توان گفت تعداد قابل توجهی پروژه شهری در اهواز اجرایی خواهد شد. پارکینگ طبقاتی “طالقانی” یکی از این پروژه‌ها است که اکنون این پروژه در مرحله فنداسیون است و اسکلت فلزی این پارکینگ نیز به زودی نصب می‌شود.

 

وی با بیان اینکه بر اساس مطالعات انجام شده در هسته مرکزی شهر اهواز، حدفاصل خیابان “رضوی” تا خیابان “عظیم” و در ساحلی شرقی تا بلوار آیت الله بهبهانی، به ۶ هزار واحد پارکینگ، علاوه بر واحدهای موجود نیاز است، افزود: پارکینگ طبقاتی طالقانی در هشت طبقه با ظرفیت حدود ۶۰۰ دستگاه خودرو ساخته می‌شود. همچنین یک ملک در مجاورت این پارکینگ وجود دارد که اکنون برای تملک آن در حال مذاکره هستیم و  در صورت تملک آن، حدود ۶۰ واحد به ظرفیت پارکینگ طالقانی افزوده خواهد شد.

 

کتانباف درباره پارکینگ موجود در میدان شهدا و جنب پل سفید، تصریح کرد: تنها ۷۰ متر انتهایی این پارکینگ متعلق به شهرداری است و زمین آن در اختیار بخش خصوصی است؛ با توجه به نیاز هسته مرکزی شهر به ایجاد پارکینگ، در تلاش هستیم که این مکان به پارکینگ طبقاتی تبدیل شود و البته این کار باید به گونه ای انجام شود که به حریم منظر پل سفید تعرض نشود. این پارکینگ حداقل در سه طبقه ساخته می‌شود و می تواند در آینده نزدیک در ردیف پروژه های شهرداری اهواز قرار گیرد؛ البته موضوع تملک آن نیز باید از طریق مراجع قضایی پیگیری شود.

 

شهردار اهواز خاطرنشان کرد: پارکینگ طالقانی که اکنون در مرکز شهر اهواز در حال ساخت است، پس از “کارون” دومین پارکینگ طبقاتی در هسته مرکزی شهر خواهد بود که نقش مهمی در کاهش ترافیک این محدوده دارد. همچنین در سال جاری حدود ۷ هزار متر ملک خصوصی در خیابان‌های آزادگان، طالقانی و سیروس تملک شد و اکنون با کاربری پارکینگ در اختیار شهروندان قرار گرفه است.

 

وی ادامه داد: به مالکان املاک بدون استفاده در هسته مرکزی شهر توصیه می‌شود املاک خود را به پارکینگ تبدیل کنند؛ در این زمینه آیین نامه تشویقی نیز در نظر گرفته شده است و این افراد از پرداخت برخی عوارض معاف می‌شوند.

 

کتانباف درباره پروژه بدنه‌سازی خیابان طالقانی، اظهار کرد: با توجه به وضعیت اقلیمی شهر اهواز و گرمای هوا در فصل تابستان، لازم است در برخی خیابان های شهر سایه بان نصب شود و پروژه احداث سایه‌بان در خیابان طالقانی علاوه بر تحقق این هدف، به منظور ایجاد سرپناه و آرامش در مسیر تردد شهروندان، اصلاح سیما و منظر نامناسب شهری به دلیل وجود تابلوهای متفرقه و اصلاح سیستم برق در این خیابان در حال انجام است. همزمان با اجرای پروژه بدنه‌سازی خیابان طالقانی، سیستم برق این خیابان نیز اصلاح و به صورت زمینی اجرا خواهد شد و شبکه‌های متوسط و ضعیف برق از روی زمین به زیرزمین منتقل می‌شوند و به این ترتیب وضعیت این خیابان از نظر زیبایی و منظر شهری مطلوب تر می شود. این اقدام در بحث زلزله هم نمود دارد و با انتقال شبکه برق به زیر زمین، در مواقع اضطراری مشکلی در این زمینه پیش نمی آید.

 

شهردار اهواز درباره دیگر پروژه های بزرگ شهر اهواز، گفت: پل کیان‌شهر پروژه‌ای است که نه کلنگ زنی شد و نه افتتاحیه‌ای برای آن برگزار شد،‌ با این وجود این پروژه اکنون با سرعت خوبی در حال پیشرفت است و تا چند ماه آینده تکمیل می‌شود. همچنین خیابان هفت کیلومتری، حدفاصل پل صیاد شیرازی تا پل کیانشهر نیز در حال تکمیل است و تنها آسفالت آن باقی مانده است؛ این مسیر نیز هم‌زمان با پروژه پل کیانشهر افتتاح خواهد شد. ایجاد این مسیر تاثیر بسیاری در کاهش ترافیک مناطق کیانپارس و کیان آباد خواهد داشت و منطقه کیانشهر را رونق می‌بخشد.

 

وی با بیان اینکه در این دوره مدیریت شهرداری پنج پروژه مشارکتی شامل پل کیانشهر، مسیر صیاد شیرازی به پل کیانشهر، پارک آبی، پارکینگ طبقاتی طالقانی و کارخانه پسماند آغاز شده و به نتیجه رسیده‌اند، افزود: ساخت یک هتل پنج ستاره در اهواز با جذب سرمایه‌گذار به زودی آغاز خواهد شد؛ زمین مورد نیاز برای اجرای این پروژه در محدوده ساحل کارون مشخص شده و پس از تایید نقشه، این پروژه اجرایی می شود. ایجاد یک هتل پنج ستاره قطعا نیاز شهر اهواز است، زیرا در سال های پس از پیروزی انقلاب اسلامی هتل پنج ستاره با این کیفیت که اکنون در نظر است در اهواز ساخته نشده است. ایجاد چنین مکان هایی در شهر اهواز فرصت اقامت و گردشگری در این شهر را افزایش می‌دهد و امیدواریم ساخت این هتل تا سه ماه آینده آغاز شود. زمین در نظر گرفته شده برای این پروژه هشت هزار متر مساحت دارد.

 

کتانباف با اشاره به اهمیت ساحل سازی در اهواز تصریح کرد: در سال های گذشته در مجموع ۱۴ کیلومتر ساحل سازی در شهر انجام شده و در دو سال ۹۰ و ۹۱ نیز به همین میزان ساحل سازی انجام خواهد شد. البته توسعه پروژه ساحل سازی به میزان ۳۲ کیلومتر در برنامه است؛ اکنون در محدوده پل سوم تا بیمارستان سینا ساحل سازی انجام شده و ساحل سازی در محدوده پل پنجم تا خیابان جنت نیز در حال انجام است.

 

شهردار اهواز خاطرنشان کرد: دیواره سازی ساحل شرقی کارون نیز اکنون در حال انجام است و در سال جاری ساحل سازی و ایجاد فضای سبز در ساحل شرقی از پل سوم تا پارک سیاحت به میزان ۴۲ هکتار انجام می شود. در محدوده شمالی پل سوم به سمت پل نهم نیز ایجاد چهار کیلومتر ساحل و فضای سبز تا بهمن ماه سال جاری در برنامه است. در محدوده فاز ۴ ملی راه نیز یک هزار و ۲۰۰ متر ساحل سازی انجام می شود. در ساحل غربی نیز پروژه ساحل‌سازی در محدوده پل پنجم تا میدان کارگر تا بهمن ماه تکمیل می شود. اجرای پروژه های ساحل سازی قطعا در تغییر چهره شهر تاثیرگذار خواهد بود.

 

وی ادامه داد: بخشی از ساحل‌سازی‌هایی که اکنون در محدوده ایستگاه پمپاژ دانشگاه شهید چمران تا پارک شقایق در حال انجام است نیز تا اواخر مهرماه تکمیل می شود و با تکمیل این پروژه ها در ساحل رودخانه کارون در مجموع ۹۸ هکتار به فضای سبز اهواز اضافه می‌شود. البته چمن کاری های انجام شده در سطح شهر جزء سرانه فضای سبز محسوب نمی شوند و مزیت چمن این است که سرب موجود در هوا را جذب می کند. همزمان با ساحل سازی در ساحل کارون، درختکاری نیز در حاشیه کارون انجام می شود و به این ترتیب تا چهار سال آینده فضای سبز ساحل کارون سایه‌دار می‌شود. درختکاری در ساحل با تراکم مشخص و با فاصله ۴۵ متر انجام می‌شود که منظر رودخانه را از بین نبرد.

 

کتانباف گفت: با توجه به اقداماتی که در حال انجام است، اسفند امسال ۱۰۰ هکتار فضای سبز در ساحل کارون تکمیل و به شهروندان تحویل داده می‌شود. با توسعه این ۱۰۰ هکتار و ۱۳۰هکتار پارک‌های محله‌ای و کمربند سبز، حدود ۸۸۶ هکتار توسعه فضای سبز خواهیم داشت و فضای سبز شهر حدود ۷۴ درصد توسعه پیدا می‌کند و سرانه فضای سبز اهواز به ۲۰٫۵ متر می‌رسد.

 

وی افزود: در پروژه کمربند سبز شهر اهواز چند دستگاه وظایفی بر عهده دارند که اگر وظایف خود را به خوبی انجام دهند، ایجاد دو هزار هکتار فضای سبز در کمربند شهر اهواز محقق می شود و این پروژه انقلابی در شهر اهواز خواهد بود. در سال جاری ایجاد ۱۵۰ هکتار کمربند سبز پیش‌بینی شده است و  نهال‌های مورد نیاز این پروژه نیز توسط بخش خصوصی تامین می شود.

 

شهردار اهواز درباره پروژه شهربازی بزرگ اهواز خاطرنشان کرد: برای اجرای این پروژه زمینی به مساحت ۱۵ هکتار در وردوی شهر از سمت اندیمشک در نظر گرفته شده است که به زودی برای طراحی، به شهرداری تحویل داده می‌شود و اقدامات لازم برای جذب سرمایه گذار آغاز می شود. این پروژه قطعا باید توسط بخش خصوصی اجرایی شود. همچنین بر اساس برنامه ریزی انجام شده پایان سال آینده حداقل یک فاز این پروژه آماده بهره برداری می شود. این شهربازی بر اساس استانداردها ساخته می شود و شامل یک مکان روباز و یک مکان مسقف خواهد بود. شهر اهواز به شهربازی منطقه ای و فرامنطقه ای نیاز دارد؛ شهربازی پاداد منطقه ای است و با اجرای این پروژه، شهر اهواز در سال ۹۳ دارای یک شهربازی بزرگ و فرامنطقه ای خواهد شد.

 

کتانباف درباره پروژه پارک بانوان اهواز گفت: زمین مورد نیاز برای اجرای این پروژه در مجاورت مرکز تحقیقات کشاورزی در نظر گرفته شده است، ولی این زمین از لحاظ حقوقی با مشکل مواجه است. البته سوله‌های این پارک ساخته و آماده نصب است و هیچ مخالفتی از سوی سازمان یا ارگانی با مکان ایجاد این پارک وجود ندارد و به شرط تامین زمین، این پارک احداث می شود. این پروژه باید در مکانی مناسب اجرایی شود و مکان پیش بینی شده دارای ویژگی های لازم است. پارک بانوان باید در مکانی ایجاد شود که ساختمان ها اطراف بر آن مشرف نباشند تا بانوان بتوانند به راحتی در این مکان تفریح کنند؛ دیگر مکان های پیش بینی شده در اهواز این ویژگی ها را ندارند.

 

وی درباره تغییر کاربری نخستان‌های اطراف شهر اهواز افزود: سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری با تغییر کاربری نخلستان‌ها به پارک، تالار و رستوران‌های سنتی در نظر دارد که هم کار تجاری در این مکان ها انجام و هم از تخریب نخستان‌ها برای ساخت ساختمان‌های اداری و تجاری جلوگیری شود. این نخلستان ها باید حفظ شوند و شرایط برای استفاده شهروندان از این مکان ها فراهم شود در مسیر بلوار آیت الله بهبهانی و بلوار امام علی تا کوت عبدالله در دو سمت مسیر نخلستان‌هایی وجود دارد که اکنون در حال آماده سازی هستند. در مناطق گلستان، چنیبه و مهدیس نیز نخلستان‌هایی وجود دارد که با حفظ و گسترش آنها می توان فضاهای تفریحی مناسبی برای شهروندان ایجاد کرد.

 

شهردار اهواز درباره استفاده از آثار حجمی و زیباسازی شهر اهواز تصریح کرد: آثار حجمی در میدان‌های شهر وجود دارد و بخشی از فرهنگ شهر را تشکیل می‌دهند. برای نصب برخی آثار نیز باید پیش از نصب، فرهنگ‌سازی لازم انجام شود تا سوءتفاهمی در مورد برخی آثار حجمی ایجاد نشود. در بخش زیباسازی قرارداد آبنمای رودخانه کارون را منعقد شده و در مجاورت پل سوم نیز پلی به نام پل طبیعت ایجاد می شود که دو پارک حاشیه کارون را به هم متصل می کند.

 

کتانباف خاطرنشان کرد: همچنین نصب یک راپل توسط بخش خصوصی به طول ۵۰۰ متر از شرق به غرب رودخانه پیش بینی شده است که به صورت یک بازی هیجانی مورد استفاده قرار می گیرد. مشابه این طرح در سنگاپور، مالزی و لندن اجرا شده است و امیدواریم تا نوروز سال آینده با همکاری شرکت نفت مقدمات نصب این راپل فراهم شود. این پروژه در زمین های متعلق به شرکت نفت اجرایی می شود و در این زمینه موفقت وزیر نفت و استاندار اخذ شده و تنها موافقت شرکت مناطق نفت خیز جنوب باقی مانده است. با اجرای دستور وزیر نفت می‌توان یک فرصت گردشگری و تفریح برای شهر اهواز فراهم کرد که برای نوروز سال آینده شاخص خوبی برای شهر، استان و کشور خواهد بود.

 

وی ادامه داد: ساخت آبنما در میان رودخانه، به صورتی که طراحی شده است تاکنون سابقه اجرا نداشته و تنها در کشور چین مشابه چنین پروژه ای وجود دارد؛ این آبنما در حدفاصل پل های چهارم و هشتم نصب می شود و با اجرای این پروژه، جمعیت شهر اهواز در ساحل کارون متفرق می شوند و از تجمع جمعیت در بخش های شمالی شهر و ساحل کیان پارس پیشگیری می شود. جزیره موجود در حدفاصل پل های چهارم و هشتم اکنون در حال جمع آوری است.

 

شهردار اهواز اظهار کرد: دو جزیره دیگر موجود در شمال و جنوب پل سوم نیز توسط سازمان آب و برق جمع آوری می‌شوند. این کار نیز تاثیر بسیاری بر زیبایی رودخانه دارد. همچنین مطالعات ساخت باغ پرندگان نیز در حال اتمام است؛ در این باغ ستون‌هایی به ارتفاع ۴۰ متر ساخته می‌شود و پرندگان در فضایی که ایجاد می شود، رهاسازی می شوند. در این باغ پرندگانی که با شرایط اقلیمی استان سازگارتر باشند نگهداری می شود؛ با اجرای این پروژه ها فرصت‌های گردشگری در شهر افزایش می یابد و باید شرایطی فراهم شود که یک گردشگر پنج روز در اهواز بماند.

 

کتانباف درباره پروژه هایپرمارکت اهواز گفت: برای اجرای این پروژه تفاوقات نهایی انجام شده است؛ در بخش وظایف مربوط به شهرداری، تغییر کاربری زمین باقی مانده که باید به کمسیون ماده ۵ ابلاغ شود. اکنون حد و حدود کار مشخص است و این پروژه در مکانی به مساحت هشت هکتار اجرایی می شود.

 

وی درباره تهیه دستگاه زباله سوز افزود: قرار است سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌‌های کشور چند دستگاه زباله‌سوز برای برخی شهرهای کشور تهیه کند که اهواز نیز جزء این شهرها است. البته بخش خصوصی هم برای ورود به این پروژه تمایل دارد. در این طرح با درنظر گرفتن محل و نوع پسماند شهری اهواز و تامین زمین، پروانه و پسماند و داشتن توجیه اقتصادی، بخش خصوصی پروژه را اجرایی خواهد کرد. در این زمینه امیدواری زیادی وجود دارد، زیرا زباله‌های شهر اهواز واقعا طلای کثیف هستند و می توان از آنها استفاده های زیادی کرد.

 

شهردار اهواز درباره وضعیت حمل و نقل عمومی در شهر اهواز تصریح کرد: در شهر اهواز تعداد تاکسی ها در مقایسه با دیگر کلانشهرها کمتر است و البته در بازه زمانی خرداد تا شهریورماه سال گذشته یک هزار و ۴۰۰ دستگاه تاکسی بازسازی شده و جدید به ناوگان اضافه شد و باید ۱۲ هزار تاکسی دیگر نیز تهیه شود. هم اکنون خودروساز، راهور و ستاد مدیریت سوخت کشور دچار اختلافاتی در این زمینه هستند و با رفع این اختلاف، مشکل کمبود تاکسی در اهواز نیز حل می شود. برخی رانندگان مسافربرهای شخصی برای فرار از نظارت تاکسیرانی تمایلی برای تشکیل پرونده ندارند، این در حالی است که در صورت مراجعه به سازمان تاکسیرانی از مزایایی مانند سهمیه سوخت بهره مند می شود.

 

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت سایت سازه نیوز در وب سایت منتشر خواهد شد

پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد

پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Scroll To Top